NZDL 013: 7 Zasad na Finanse w Podróży

W tym odcinku przedstawiam sposoby, które pozwalają mi na minimalizowanie dodatkowych opłat i prowizji podczas podróży.

  1. Karty debetowe
  2. Karty kredytowe
  3. Płacenie za dostęp do usług (np. siłownia)
  4. Wymiana walut za granicą
  5. Zarządzanie gotówką
  6. Śledzenie wydatków na wyjeździe
  7. Bezpieczeństwo

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie!

Transkrypcja

Cześć to jest odcinek trzynasty, w którym będziemy mówić o moich sposobach na finanse w podróży.

00:09 Witaj Na Zdalniaku. Ja nazywam się Wojtek Zając, a to jest podcast o wykorzystaniu możliwości jakie daje nam praca zdalna, rozwijaniu swojej kariery oraz o mądrym podróżowaniu. Jeśli chcesz być niezależnym od tego, gdzie się obecnie znajdujesz, ta audycja jest właśnie dla Ciebie.

00:35 Jak zapewne wiecie, dotarłem kilka dni temu do Hiszpanii, na Majorkę i testuję nowe, nowy setup podcastowy 🙂 To znaczy, w tym colivingu, gdzie teraz mieszkam, musiałem wejść do szafy, żeby pozbyć się echa [śmiech], więc to jest dość komiczne sposób w jaki teraz nagrywam, ale mam nadzieję, że się uda.

Karty płatnicze

01:01 Dzisiaj chciałbym powiedzieć Wam trochę na temat tego za jakimi zasadami podążam, żeby nie płacić zbyt wiele prowizji, dodatkowych opłat podczas podróży i płatności w obcych walutach. Nadal dziwię się, że mimo tego, że rzeczywiście Revolut zdobywa na popularności – szczególnie w ostatnim czasie – nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy o innych zasadach, o których warto pamiętać. Dlatego stwierdziłem, że zbiorę je wszystkie w jednym miejscu.

01:41 Na początek powiem, że warto mieć kilka kart płatniczych. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego że historycznie, ale i nadal, wiele sklepów zwraca uwagę na to, jaki jest rodzaj karty, którą płacimy. Nadal w Azji sprzedawcy pytają czy płacimy na przykład Visa czy Master Card. Nadal niektóre miejsca faworyzują jeden z tych rodzajów płatności, z tych korporacji. Oprócz tego, poszczególne nasze karty mogą zostać zablokowane, czy to ze względów bezpieczeństwa – bo bank zauważy transakcję w innym kraju, czy to po prostu będziemy musieli sami zablokować taką kartę – bo zauważymy jakąś nieoporządzaną płatność. I tutaj pamiętam taką sytuacje z południowej Kolumbii, z miejscowości Leticia, kiedy wybraliśmy się ze znajomymi grupą około sześcioosobową na treking do Peru. To jest przy granicy z Peru. I sytuacja polegała na tym, że było to lotnisko dosłownie już na granicy dżungli. W budynku nie było absolutnie żadnego zasięgu GSM, ani nie było żadnego Wi-Fi, więc byliśmy odcięci. No i większość z nas miała tylko bilety wylotowe – po prostu nie miała dowodu, że akurat wyleci z Kolumbii. No i okazało się, że musieliśmy bardzo pilnie skorzystać z lokalnej budki, która oferowała właśnie sprzedaż biletów wylotowych. I rzeczywiście te poszczególne osoby próbowały płacić za te bilety wylotowe. Niestety, dosłownie każda karta – jedna po drugiej, tych osób, była blokowana przez ich banki. Bo banki próbowały dodzwonić się do nich – widząc taką dziwną transakcję w nowym kraju. Bez skutku. Więc te osoby zostały tam uwięzione. I tak naprawdę, była taka sytuacja, że ja już byłem w środku. Ja już byłem w gate i ktoś mnie zawołał dosłownie z zewnątrz, przez drzwi przesuwne – żebym wrócił. Żebym po prostu spróbował zapłacić swoimi kartami. I rzeczywiście, dzięki temu, że miałem kilka tych kart, udało mi się znaleźć kartę, która umożliwiła zakup biletów, dla tej całej grupy osób. Tak że rzeczywiście wtedy udało się uratować sytuację. Ale tylko dlatego, że miałem te zapasowe karty. Więc warto mieć karty płatnicze w zapasie.

1. Karty debetowe

04:32 Jeśli chodzi o karty płatnicze to począwszy od kart debetowych… Oczywiście tak jak mówiłem – mimo tego, że Revolut staje się coraz bardziej popularny – trzeba na niego uważać, bo niestety wystarczy, że na przykład stracicie telefon, to procedura odzyskiwania płatności kartą na nowym telefonie jest bardzo uciążliwa. Jest wiele kroków, które musimy zrobić, żeby odzyskać możliwość autoryzacji. Więc warto mieć inne karty debetowe tego typu. Na szczęście są inne instytucje płatnicze, takie jak na przykład TransferWise, czy teraz coraz więcej banków zaczęło wprowadzać karty debetowe, takie które nie dają tych dodatkowych opłat, dodatkowych prowizji przy przewalutowaniu. Wiem że akurat mBank oferuje to w swojej karcie debetowej iwelot. Oprócz tego wiele banków umożliwia też prowadzenie rachunków walutowych. I jeśli prowadzicie rachunek walutowy w danej walucie, na przykład dodatkowy rachunek w euro lub w dolarze amerykańskim, to płatność kartą debetową w tej danej – obcej walucie, będzie ściągana właśnie z tego rachunku, który już prowadzicie. Więc może nie jest to tak wygodne jak w Revolut, ale nadal umożliwi Wam nie… brak konieczności płacenia tych prowizji. Każdorazowo to może być nawet trzy, nawet sześć procent, także rzeczywiście, z biegiem czasu to się zbiera. Warto też zwrócić uwagę przy takich kartach debetowych, jakie są opłaty przy wypłatach z bankomatów, żeby też tutaj nie pojawiły się dodatkowe opłaty. I pamiętajmy oczywiście o tym, że płacąc za dowolną rzecz, płacąc bezgotówkowo, na przykład w sklepie, zawsze – jeśli terminal nas o to pyta – zawsze wybierajmy walutę lokalną. Czyli na przykład będąc w Tajlandii wybierajmy zawsze tajskie baty, a nie złotówkę. Dlatego że, jeśli wybierzemy złotówkę, to właściciel takiego terminala – operator terminala dokona tego przewalutowania i nasza karta zostanie potrącona już kwotą w złotówkach, która będzie zawierała tą prowizję. Także zawsze wybierajmy lokalną walutę i pozwólmy na to, żeby nasz bank, czy nasza instytucja płatnicza sama dokonała tego przewalutowania. I to rzeczywiście będzie tańsze. I tutaj też mała przestroga – niestety, warto też uważać na to, żeby… Jakby – jest ryzyko, że jeśli płacicie w Polsce kartą debetową obcego banku, na przykład Revolutem, niestety będziecie mieli dodatkowe opłaty. Ja miałem taką sytuację, że kupowałem coś za chyba około tysiąc złotych. I akurat sklep, w którym byłem, miał bardzo podstawowy terminal płatniczy, który nie pozwalał na wybór waluty. I z automatu płacąc Revolutem, zostało mi potrącone euro zamiast złotówek. I tutaj niestety operator tego terminala zgarnął sobie tę prowizję. Wiec jeśli jestem w Polsce, płacę po prostu polskimi kartami – kartami polskich banków, a jeśli jestem za granicą, no to wtedy rzeczywiście to jest Revolut, albo te karty debetowe z niższymi opłatami.

2. Karty kredytowe

08:21 Jeśli chodzi o karty kredytowe – wiadomo, że karty kredytowe są dużo wygodniejsze. Warto z nich korzystać, bo nie musimy mieć tych środków płynnych na rachunku, tylko korzystamy z naszego kredytu. W ostatnim czasie, w Polsce, pojawia się coraz więcej produktów. Coraz więcej kart kredytowych, które mają bardzo atrakcyjną ofertę. I tutaj ja – udało mi się znaleźć akurat w City Banku taką kartę kredytową, która działa dokładnie tak jak Revolut – czyli płacąc tą kartą kredytową za granicą, nie mam w ogóle żadnych dodatkowych prowizji. Nie mam spreadu przy przewalutowaniu, ani nie mam dodatkowych prowizji. Jedyna opłata, to jest opłata roczna tej karty. Karta nazywa się City Ultime. Ale jakby też staram się nie polecać Wam żadnych konkretnych produktów, bo wiem, że z biegiem czasu, to może się zdezaktualizować. Także skupię się po prostu na ogólnych zasadach. Także mimo tego, że inne banki oferują karty kredytowe, które mają niższe opłaty, to nadal wiem, że ten spread, mimo tego, że na przykład będą szczycić się tym, że nie będziecie mieli prowizji przy płatnościach za granicą, to nadal może pojawić się ten spread. Także sprawdzajcie dokładnie jaki jest kurs waluty przy płatności za granicą. I sprawdźcie sobie, czy nie ma tego spreada, bo to jest taka ukryta opłata, którą banki lubią mieć i tak naprawdę zarabiać dodatkowo. I nie wszyscy o tym wiedzą.

Dodatki do kart kredytowych: ubezpieczenie, dostęp do saloników

10:20 Oprócz tego karty kredytowe mają bardzo dużo innych, ciekawych funkcji. Na przykład ja korzystam często z ubezpieczeń przy kartach kredytowych. Oraz na przykład niektóre karty umożliwiają dostęp do saloników. Karty takie jak na przykład Dinners Club, czy właśnie wspomniane City. Wiem, że inne banki też to oferują – mamy możliwość wejścia – kilkukrotnego, czy po prostu bez ograniczeń, w ciągu roku do saloników. I tutaj nawet jeśli mamy jakąś opłatę roczną, to to się bardzo szybko zwraca, jeśli korzystamy z tych saloników. No bo zamiast ja płacić za jedzenie na lotnisku, to ja wolę wejść sobie do saloniku lotniskowego, gdzie wejście mam za darmo i tam rzeczywiście mogę spędzić tak dużo czasu jak chcę. To znaczy, no oczywiście najczęściej to jest limit, tam sześć, czy dwanaście godzin, ale to jest wystarczające na przesiadkę. No i tam mogę sobie na spokojnie korzystać z tego jedzenia, z tych napojów i nie musieć płacić dodatkowo. Także ten koszt, ta opłata roczna na przykład danej karty zwraca się bardzo szybko.

11:29 Jeśli chodzi o ubezpieczenie, pamiętajcie, żeby sprawdzić sobie, czy Wasze ubezpieczenie obejmuje na przykład koronawirusa, bo wiem, że większość ubezpieczalni niestety nie obejmuje tego i trzeba dodatkowo się ubezpieczać na zdarzenia związane właśnie z wirusem.

3. Płacenie za dostęp do usług

11:51 Kolejny trik, z którego korzystam to… Niestety, wiele usług, z których chcemy korzystać za granicą, na przykład siłownie – będą wymagać od Was korzystania jakby podpisywania umów, na przykład na cały rok z góry. I wiele takich siłowni – szczególnie w Stanach, nie umożliwia wejść jednorazowych. Więc…, a potem wyjątkowo ciężko jest wypisać się z takich umów i niestety mogą rzeczywiście potrącać Wam te opłaty co miesiąc. Więc najprostszy trik jest na to taki, żeby korzystać albo z kart wirtualnych, które na przykład oferuje Revolut. Wirtualnych – jednorazowych, takich gdzie każdorazowe użycie takiej karty powoduje, że ta karta się zniszczy i wygeneruje się nowa. Albo alternatywnie możecie kupić sobie karty pre-piadowe w jakichś większych marketach, które polegają na tym, że po zakupie takiej karty musicie zasilić ją określoną kwotą i potem macie tą pewność, że jeśli podacie dane tej karty w takiej umowie, to nie stracicie więcej niż zasililiście. To jest świetna opcja i rzeczywiście korzystałem z tego wielokrotnie. Czy to właśnie – tak jak mówię – w takich usługach typu jak siłownia, czy wielu płatnościach internetowych. W jakichś takich bramkach internetowych – niepewnych. Albo przy płatnościach za wizę przez internet. Przy płatnościach za bilety lotnicze, u przewoźników, którzy rzeczywiście nie budzą takiego zaufania. Kiedy ktoś rzeczywiście może wykryć takie dane, wtedy bezpiecznie jest skorzystać albo z tych jednorazowych kart wirtualnych, albo z kart pre-paidowych. Warto pamiętać o takiej możliwości.

4. Wymiana walut za granicą

Wypłata bez wyprzedzenia

13:49 Jeśli chodzi o wymianę walut. Przede wszystkim powiem, że praktycznie nigdy nie wypłacam gotówki z wyprzedzeniem. Mam, jeżdżę rzeczywiście z jakąś kwotą na czarną godzinę – o tym powiem dalej, ale nie martwię się o to, żeby wypłacać gotówkę w danej walucie z wyprzedzeniem, bo wiem o tym, że zawsze te bankomaty są po przylocie i najczęściej taniej jest aby nie korzystać wcześniej z kantorów, tylko na miejscu, lokalnie skorzystać z bankomatu.

Śledzenie kursów walut

14:22 Ja osobiście korzystam ze świetnej aplikacji o nazwie XE. To jest bardzo popularna aplikacja – XE –która daje nam bardzo dużo funkcji. Możemy sobie rzeczywiście zapisać nasze ulubione waluty, sprawdzać wykresy, jak w czasie zmienia się kurs tych walut. Daje nam możliwości porównania na przykład kursów, które dostajemy w kantorze w danym miejscu i zobaczenia sobie jaki jest taki realny spread. Różnica właśnie w kursie danego kantoru względem oficjalnych kursów, czy to w Polsce kursu NBP, czy po prostu kursów międzybankowych, oficjalnych kursów na przykład Master Card. Więc bardzo łatwo jest to sprawdzić. Więc korzystam z bankomatów na miejscu.

Unikanie kantorów

15:13 Unikam kantorów jak ognia, dlatego że niestety najczęściej takie budki, czy kantory na lotniskach, one mają największe prowizje. Czy to nawet kantory w miastach, które są na każdym kroku. Niestety bardzo łatwo tam się pomylić i zostawić po prostu dodatkowe środki – czy to w ramach prowizji, czy to oni często niestety wydają niepoprawnie. Tutaj bazują na tym, że bardzo wiele banknotów jest do siebie podobnych. Także jest wiele możliwości, których te kantory mogą nas oszukać. Także kantorów również unikam. Korzystam głownie z bankomatów. W tych bankomatach, mimo tego, że rzeczywiście nawet powiedzmy jeśli nasz bank nie potrąca dodatkowej prowizji, to niestety właściciel tych bankomatów w obcych krajach – najczęściej egzotycznych, tą dodatkową opłatę zwykle będzie miał. Ta opłata się różni, dlatego tutaj też staram się jakoś tak wykalkulować, żeby nie korzystać z tego bankomatu tak często. Na przykład korzystam z niego co kilka dni, co tydzień, aby rzeczywiście wypłacić jakąś kwotę i tą prowizję zapłacić tylko raz. Czyli orientacyjnie w Tajlandii ta oplata przy wypłacie z bankomatu wynosi około osiemnaście czy dwadzieścia złotych. Nie jest to bardzo dużo, ale wiadomo, że warto o tym pamiętać, żeby po prostu nie wypłacać zbyt często, tylko mieć tą gotówkę w zapasie, w razie potrzeby. Bo nadal zdarzają się takie sklepy czy takie restauracje, puby, które wymagają płatności gotówką.

5. Zarządzanie gotówką

Dlaczego gotówka?

17:06 I tutaj przechodzę do kolejnego punktu – jeśli chodzi o gotówkę. To mimo tego, że ja osobiście wolę płacić kartą, dlatego że łatwiej mi jest śledzić te wydatki, to są kraje takie jak na przykład Niemcy, które rzeczywiście preferują płatności gotówką. Z tego co wiem w Niemczech ludzie wolą płacić gotówką. Z tego co dowiedziałem się od Niemców – dlatego, że nie chcą aby te korporacje globalne Amerykańskie, czy Visa, czy Master Card na przykład, żeby śledziły, żeby właśnie wiedziały wszystko o ich płatnościach. Więc one wolą płacić… Wolą być bardziej anonimowe i wolą płacić gotówką. Wiele krajów zaczyna walczyć z płatnościami w gotówce, po to żeby właśnie śledzić wszystkie nasze płatności. Mieć taką pełną naszą kontrolę. Ja to pozostawię dla Was, jak wolicie to robić. Ja osobiście nie mam z tym problemu, żeby nadal korzystać z kart płatniczych. Poza tym jest to bezpieczniejsze. Natomiast zawsze warto mieć tą gotówkę w lokalnej walucie przy sobie. Szczególnie jeśli dajecie tipy.

Bezpieczne wypłaty

18:29 Jeśli już wypłacacie gotówkę w bankomacie, to naprawdę uczulam Was na to, żeby sprawdzać czy ten bankomat jest bezpieczny. Czyli najlepiej, żeby to nie był jakiś bankomat na uboczu. Najlepiej, żeby to był bankomat w budce z kamerą. Żeby ten bankomat – warto sprawdzić na przykład czy wkładając kartę, czy nie ma tam jakichś dziwnie wyglądających dodatkowych, plastikowych osłonek, bo właśnie w ten sposób oszuści nakładają takie skimmery na bankomaty i korzystają z nich do sczytywania danych kart. Także jak osobiście lubię sprawdzić sobie. Ręką sprawdzam czy taka osłonka jest solidnie przymocowana. Czy to nie jest taka nasadka, którą ktoś przed chwilą zamontował, po to żeby sczytać dane karty. Oprócz tego zasłaniam też pinpad przy wpisywaniu PINu, żeby nikt kamerką nie sczytał mojego kodu pin. Czyli warto sobie wyrobić takie nawyki przy wypłacaniu z bankomatu, żeby rzeczywiście uniknąć sytuacji takiej, kiedy ktoś sczytuje naszą kartę. Co niestety zdarza się – prędzej, czy później – więc warto… Mając to w głowie, po prostu większa szansa, że minie dłuższy czas, dopóki ktoś nie skopiuje danych naszej karty.

6. Śledzenie wydatków na wyjeździe

20:00 Kolejna rzecz jeśli chodzi o śledzenie wydatków – to warto okresowo sprawdzać czy historie, wyciąg naszych kart, czy nie pojawiają się jakieś dziwne transakcje. Warto też spisywać wydatki. Ja tutaj nie jestem w tym świetny osobiście, ale chciałbym poświęcić większą wagę temu, żeby spisywać nasze wydatki. Są świetne aplikacje do tego. Najbardziej popularna nazywa się You Need a Bugdet, czyli YNAB – to jest taka globalna, bardzo popularna aplikacja, gdzie bardzo łatwo wpisywać nasze wydatki i mieć większą świadomość tego, na co wydajemy. I naprawdę kiedy sobie zdamy sprawę jak dużo pieniędzy pochłaniają nam jakieś wyjścia, losowe restauracje, to mamy taką właśnie większą świadomość naszych wydatków i możemy wziąć to pod uwagę przy kolejnych wyjazdach.

7. Bezpieczeństwo

Środki „na czarną godzinę”

21:10 Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – szczególnie w kontekście gotówki czy właśnie kart. Zawsze mam ze sobą „na czarną godzinę” w dolarach amerykańskich określoną kwotę. Nawet czterdzieści, sześćdziesiąt dolarów. To powinno być wystarczające. Mam to gdzieś schowane w takim miejscu, do którego nie zaglądam często. Czy gdzieś na dnie plecaka, czy w jakiejś takiej przegródce, że odpukać, gdyby coś się stało, gdyby na przykład stracić portfel, czy zgubić – zawsze będzie ta gotówka, z której będziemy mogli skorzystać.

Różne rozlokowanie kart

21:57 Zawsze wkładam te karty płatnicze, czy debetowe, czy kredytowe w różne miejsca i zapisuję sobie gdzie one są. Tak żeby z jednej strony nie dopuścić do sytuacji, że stracimy taką kartę i zapominamy o tym. I ktoś może z niej korzystać. Ale z drugiej strony, żeby rzeczywiście – przy stracie jednej rzeczy, na przykład plecaka, zawsze mamy taką kartę na przykład w naszej walizce, z której możemy skorzystać. Oczywiście warto ustawić sobie takie limity, żeby nikt jednorazowo nie mógł rzeczywiście zrobić jakichś większych transakcji z taką kartą, jeśli bardzo szybko ją zdobędzie i spróbuje nią zapłacić. Ale żeby taki limit łatwo móc zmieniać i nadal z tej karty móc korzystać. Więc ja rzeczywiście mam te karty w różnych miejscach.

Hasła

22:54 Kolejna rzecz – ja osobiście korzystam z aplikacji do trzymania moich haseł – 1Password, ale ona umożliwia też trzymanie tam innych bezpiecznych notatek. Więc ja osobiście tam – nie w notatkach, ale w tej aplikacji też trzymam dane niektórych moich kart. Właśnie po to, żeby na przykład przy płatności internetowej nie musieć po prostu brać karty i wpisywać za każdym razem, tylko móc łatwo skopiować te dane i dzięki temu na przykład nie mam zawsze przy sobie wszystkich tych kart, ale mam dane tych kart w tej aplikacji. Bezpiecznie w jednym miejscu, czy to za odciskiem palca, czy to jakimś długim hasłem i mam możliwość dostępu do danych tych kart, z których mogę skorzystać przy płatności internetowej. To bardzo upraszcza życie i nadal jest bezpieczne.

Terminy spłat

23:57 No i też warto pamiętać o tym, żeby sprawdzać kiedy mamy spłatę naszych kart. Żeby nie przegapiać tych terminów, bo jeśli przegapiamy spłaty naszych kart kredytowych, to oczywiście bank niestety też ma wysoki procent. Chyba tam nawet powyżej siedmiu procent. Także warto na bieżąco regulować nasze zobowiązania, nawet jeśli korzystamy z tych kart kredytowych.

Sprawdzenie cen przed przylotem

24:29 I ostatnia porada. Po przylocie, a właściwie to, za każdym razem, kiedy udaję się do nowego kraju, do nowego miasteczka, szczególnie kiedy to miejsce ma obcą walutę – jakąś egzotyczną walutę, gdzie nie mamy pojęcia jaki jest kurs tej waluty i jakie są koszty danych usług. Na przykład koszty za taksówkę, to ja z wyprzedzeniem sprawdzam sobie ile kosztuje na przykład przejazd taksówką z lotniska do mojego airbnb, czy do mojego hotelu. Po to właśnie, żeby w razie gdy po przylocie okaże się, że nie będzie internetu, że nie będzie Wi-Fi, że nie uda nam się kupić karty SIM, żebyśmy z wyprzedzeniem wiedzieli ile wydamy na taką taksówkę, bo zawsze na lotniskach jest…, są osoby, które rzeczywiście polują na turystów, którzy nie wiedzą ile taka usługa jest warta. Ile płacimy za taksówkę? I zawsze będą starali się zdobyć takich turystów i wyciągnąć z nich jak największą ilość kasy. Więc ja rzeczywiście z wyprzedzeniem, już przed wylotem, wiem ile zapłacę za taksówkę, czy ile zapłacę za kartę SIM. Po to żeby być przygotowanym i móc już określoną kwotę wypłacić z bankomatu. I móc bez zastanowienia wiedzieć ile zapłacę za taksówkę i na spokojnie udać się do mojego hotelu, gdzie na spokojnie mogę się zadomowić i zaplanować dalsze kroki, bez ryzyka wydania zbyt wiele na lotnisku i potem żałowania tego. Bo myślę, że to są takie błędy początkujących podróżników, przed którymi ciężko na początku się ustrzec. Także warto o tym pamiętać.

26:36 Myślę, ze jeśli będziecie mieli te porady w głowie, to po pierwsze – będziecie lepiej zabezpieczeni przed wszelkimi ewentualnościami. Niestety, statystycznie – prędzej czy później, przykre zdarzenia mogą się Wam przydarzyć. Możecie stracić jakieś karty, czy możecie stracić gotówkę, więc warto być na to przygotowanym z wyprzedzeniem. I warto z wyprzedzeniem też myśleć o tym, jak rzeczywiście unikać tych dodatkowych opłat. Bo dzięki temu jeśli będziecie podróżować mądrzej, to nie sparzycie się wcześnie i będziecie mogli śmielej udawać się właśnie w takie miejsca, nawet te egzotyczne. Nawet te z dala od turystów. Z taką pewnością, że nic Wam nie grozi i że możecie kontrolować swoje wydatki i długoterminowo w taki sposób przebywać w tych miejscach, bez obawy o niekontrolowany wzrost kosztów. Także zachęcam Was żeby zabezpieczać się przed takimi ewentualnościami i mieć szczególnie w zapasie właśnie te kilka kart, z którymi możecie skorzystać w każdej chwili. To daje taką pewność siebie, że nic Wam nie grozi, nawet jeśli jesteście w egzotycznym miejscu.

28:09 Ja dziękuję Wam za wysłuchanie kolejnego odcinka. Zapraszam Was do dzielenia się tymi odcinkami, jeśli uważacie że wiedza, którą tutaj zdobyliście przyda się innym osobom. Na stronie NaZdalniaku.pl zawsze znajdziecie dodatkowe linki i transkrypcje odcinków, żeby łatwiej przypominać sobie tą wiedzę. Mam nadzieję, że nawet jeśli nadal teraz nie jesteście w podróży, tylko nadal jesteście w Polsce – to powoli zaczynacie podróże, tak żebyście zobaczyli jakieś nowe miejsca i nie dali się zwariować będąc tylko w jednym miejscu. Także zachęcam Was do rozwagi i do sprawdzenia nowych produktów finansowych. Często właśnie one pozwolą Wam na lepszą kontrolę Waszych kosztów i zmniejszanie prowizji. Szczególnie korzystając z nowych tak zwanych Challenger Bank, czy nowych instytucji płatniczych, takich jak Revolut, które rzeczywiście umożliwiają zmniejszanie kosztów.

29:33 Dziękuję jeszcze raz, a my spotykamy się już za tydzień. Słyszymy się Na Zdalniaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na użycie ciasteczek. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close