NZDL 014: TOP 7 Miejsc w Azji Dla Cyfrowych Nomadów

Moje ulubione miejsca do pracy w Azji z podziałem na kategorie 🙂

Miasta:

  • Taipei
  • Bangkok
  • wersja wysokobudżetowa – Hong Kong

Wyspy:

  • Koh Phangan / Koh Tao / Koh Samui
  • Bali

Najtańsze miejsca:

  • Chiang Mai
  • Siem Reap

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie!

Transkrypcja

Cześć! W tym odcinku powiem Wam o moich ulubionych miejscach dla digital nomadów w Azji.

00:08 Witaj Na Zdalniaku. Ja nazywam się Wojtek Zając, a to jest podcast o wykorzystaniu możliwości jakie daje nam praca zdalna, rozwijaniu swojej kariery oraz o mądrym podróżowaniu. Jeśli chcesz być niezależnym od tego, gdzie się obecnie znajdujesz, ta audycja jest właśnie dla Ciebie.

00:34 To jest kolejny tydzień mojego pobytu w Hiszpanii, na Majorce. Coliving, w którym jesteśmy, jest naprawdę świetny. Pracuje się tu idealnie. Mamy dużo miejsca. Ale niestety ciężko znaleźć miejcie do nagrywania, dlatego, że wszędzie są posadzki takie marmurowe, które niestety bardzo oddają głos – echo. I tak naprawdę nie mogłem znaleźć przez jakiś czas miejsca, żeby nagrać ten odcinek, więc dzisiaj nagrywam na zewnątrz. Na podwórzu. Stąd będziecie mogli słyszeć jakieś odgłosy lokalnego miasteczka w Hiszpanii. Mam nadzieję, że nie będzie Wam to przeszkadzać, ale będzie to jeszcze jakaś wartość dodana, pomimo tych odgłosów samochodów.

TOP 7 miejsc w Azji dla Cyfrowych Nomadów

01:24 Dzisiaj będę mówił o moich ulubionych miejscach w Azji, na podstawie doświadczeń do tej pory. Akurat byłem w Azji już sporo razy. Myślę że około sześć, siedem razy zwiedzałem Azję południowo-wschodnią i spędziłem sporo czasu naprawdę, w całym spektrum miejsc. Spisałem sobie takie miejsca, które były dla mnie ulubione. Oczywiście, żeby odpowiedzieć na pytanie, które miejsce będzie dla Was najlepsze – to zależy od tego, gdzie lubicie spędzać czas. Czy będzie to miasto, czy będzie to miejsce jednak bliżej natury, gdzie będziecie mogli trochę bardziej odpocząć. Więc podzieliłem te miejsca właśnie na takie dwie kategorie.

Miasta

Taipei

02:09 Pierwsza kategoria – jeśli chodzi o miasta – no to, myślę że na pierwszym miejscu jednak dla mnie jest i pozostaje Taipei. Uwielbiam Tajwan i akurat w zeszłym roku udało mi się tam być drugi raz. I spędziłem tam ponownie dwa tygodnie. Naprawdę, zaraz blisko miasta można znaleźć świetne parki narodowe, gorące źródła i bardzo łatwo okrążyć całą wyspę. Więc Taipei na pewno jest u samej… na samej górze mojej listy. Uwielbiam Taipei za całą kulturę. Kawiarnie – przede wszystkim. I też naprawdę świetnych ludzi. Także – bardzo polecam. Kiedyś rozważałem nawet przeprowadzkę do Tajwanu, ale jedyny powód, dla którego wahałbym się tutaj, jest taki że – tak naprawdę każdy boi się, że prędzej czy później Chiny będą chciały ponownie całkowicie przejąć kontrolę i władzę nad Tajwanem, tak jak robią to teraz z Hong Kongiem. Także na pewno nie jest to idealne miejsce do mieszkania na stałe.

Bangkok

03:20 Drugim moim miastem jest Bangkok. Uwielbiam Bangkok dlatego że jest naprawdę niedrogi. Łatwo można wynająć mieszkanie. Jest bardzo dużo takich apartamentowców, które dają nam bardzo wiele różnych dodatków do życia typu jakiś basen, siłownia i tak dalej. Jest to naprawdę bardzo przydatne na co dzień właśnie w takich gorących miejscach. A i też jest…, są łatwe połączenia lotnicze do całej reszty Azji. Więc łatwo można wyskoczyć gdzieś na chwilę, na parę dni, do klimatu takiego bardziej w cudzysłowie rajskiego, żeby trochę tam odpocząć. A w tym samym czasie, przez to, że jest to miasto – mamy też mnóstwo naprawdę genialnych restauracji, kawiarni. Wszystko to, co uwielbiamy w miastach, czy – naprawdę jedzenie uliczne za grosze. Więc naprawdę jest tam wszystkiego po trochu. Każdy może tam znaleźć coś dla siebie.

Hong Kong

04:19 Trzecie miasto – ulubione dla mnie – jest to Hong Kong. W Hong Kongu spędziłem ponad trzy miesiące. Uwielbiam Hong Kong, dlatego że właśnie jest taki bardzo, bardzo ekstremalnie wielkomiejski. Uwielbiam ten klimat ogromnych wieżowców. Możliwości jest… Naprawdę można wybrać się na takie wzgórze, dlatego że to jest bardzo górzyste miejsce. Szczególnie wyspa Hong Kong i można z góry zobaczyć naprawdę zapierający dech w piersiach widok tych wszystkich wieżowców. Oprócz tego, no pociągają mnie miejsca, które są zupełnie inne od miejsc z których pochodzę. Dlatego zawsze byłem zafascynowany tym miejscem. I gdyby nie to, że jest ekstremalnie drogie – jest jednym z najdroższych miejsc na świecie, a szczególnie zakwaterowanie tam. Niestety to miasto wygląda tak, że młodzi ludzie tam bardzo długo mieszkają albo z rodzicami albo po prostu wynajmują naprawdę ekstremalnie małe klitki. Dosłownie kilka metrów kwadratowych. I próbują się utrzymać w taki sposób. I ledwo – niestety – wiążą koniec z końcem. Ciężko tam się utrzymać, ale oprócz tego, jest to niesamowite i bardzo unikalne miejsce. Niestety – podobnie jak z Tajwanem, pewnie nie jest to najlepsze miejsce do przeprowadzki, dlatego że właśnie teraz mają problemy z wolnością słowa i Chiny wprowadziły teraz przepisy, które jeszcze bardziej kontrolują, niestety to o czym lokalni mieszkańcy mogą pisać, jak się mogą komunikować, o czym piszą media i tak dalej. Czyli niestety bardzo opresyjna władza.

Wyspy

06:08 Jeśli chodzi o wyspy, czyli druga kategoria, to trzy ulubione miejsca. Tak naprawdę dwa – to powiem jeszcze o tym później.

Koh Samui, Koh Tao, Koh Phangan

06:18 Pierwsze to są wyspy w Tajlandii. Najbardziej lubię trzy wyspy Koh Samui, Koh Tao i Koh Phangan, na południu Tajlandii. Dlaczego? Przede wszystkim każda z tych trzech wysp jest jakby specyficzna. To znaczy Koh Tao jest genialna jeśli chodzi o nurkowanie, o sporty wodne. Mamy tam dużo szkół nurkowania. Mamy tam dużo hosteli specjalnie, które właśnie ściągają amatorów nurkowania z całego świata. Niesamowite rafy koralowe. Oprócz tego można wyjść sobie pospacerować. Jest bardzo… Są miejsca, gdzie tak naprawdę, co wieczór mamy tam pokazy ogni na przykład. I przede wszystkim mieszanka kultur z całego świata. Jest mnóstwo backpakersów. Możemy poznać fascynujących ludzi. Także możemy tam spędzić sporo czasu i naprawdę się nie nudzić.

07:27 Drugie miejsce to jest Koh Samui. Koh Samui to jest miejsce, które jest najbardziej turystyczne z tych trzech wysp. Głównie dlatego, że tam jest lotnisko, więc najłatwiej tam się dostać i bardzo wiele osób zostaje właśnie tam. Ale mamy tam wielki taki posąg Buddy, do którego można dotrzeć. I też bardzo, bardzo ładne plaże. Bardzo ładne hotele – jeśli to jest coś, co Was interesuje.

07:55 I trzecia wyspa. Moja ulubiona. To jest Koh Phangan. Na Koh Phangan też spędziłem kilka miesięcy. To jest wyspa właśnie uwielbiana przez digital nomadów, dlatego że jest tam kilka coworków, gdzie można naprawdę bardzo łatwo pracować, w bardzo dobrych warunkach. Mamy tam bardzo mocne środowisko jogi i wielu ludzi, którzy też eksperymentują z wszelkiego rodzaju narkotykami i muzyką. Jeśli to jest coś, co Was interesuje, to na pewno jest to miejsce, które powinniście zobaczyć. Ja widziałem to, rzeczywiście jest to ciekawe, jeśli obserwujemy to jak ci ludzie żyją w taki sposób. Poznałem ludzi, którzy przenieśli się tam na stałe i mieszkają tam przez… Naprawdę rzucili jakieś tradycyjne swoje życie w innych krajach i znaleźli się tam, i postanowili tam zostać na stałe. I to jest fascynujące. Niektórzy legalnie, inni nie, ale naprawdę znaleźli swoje nowe życie. I jeśli to im sprawia szczęście, to czemu nie? Natomiast jeśli chcecie znaleźć miejsce, które pozwoli nam na łączenie pracy z odpoczynkiem, to Koh Phangan jest właśnie idealne, bo właśnie to możecie tam robić. Żyć zdrowo. Jest tam mnóstwo restauracji, które naprawdę… Jeśli jesteście nawet weganami, macie jakieś takie bardziej restrykcyjne diety, to łatwo tam znaleźć właśnie miejsca, które to Wam umożliwią. Także gorąco polecam.

Bali

09:43 Druga wyspa to jest Bali. Z pewnymi zastrzeżeniami. Ja zauważyłem jak Bali też zmienia się z biegiem czasu. Niestety, Bali z czasem bardzo się komercjalizuje i jeśli szukalibyście rankingu miejsc topowych dla digital nomadów, na pewno znajdziecie Canggu i Ubud. Ubud to jest miasteczko w centrum wyspy. Tak naprawdę w głębi dżungli. Za to Canggu to jest właśnie miejscowość na wybrzeżu uwielbiana oryginalnie przez surferów. A teraz, tak naprawdę, to tam przenosi się całe centrum turystyki z Seminyak – czyli z miejscowości, tam gdzie jest lotnisko na Bali. Właśnie w stronę Canggu i jeszcze dalej. Czyli niestety, ale wyspa cała się bardzo komercjalizuje. Jest tam niestety coraz mniej lokalnych ludzi, którzy robią to, co robili zawsze, czyli na przykład uprawiają jakieś tarasy ryżowe, agroturystykę. To wszystko zostaje wykupywane przez inwestorów zagranicznych i tam tworzą się właśnie jakieś hipsterskie kawiarnie, restauracje. Niestety to widać. I nie było by w tym nic aż tak bardzo złego jeśli by te pieniądze zostawały w lokalnych rękach. A niestety prawda jest taka, że bardzo często są transferowane na przykład do Australii, bo większość biznesów jest prowadzonych głównie przez Australijczyków. Nie mniej jeśli… Więc warto to mieć w głowie. Natomiast z drugiej strony, Bali jest miejscem, które ściąga naprawdę niesamowitych ludzi, którzy prowadzą biznesy w internecie. Pracują zdalnie. Jest bardzo wiele coworków i colivingów, które mają bardzo aktywną siatkę wydarzeń. Więc możemy tam zapisać się na naprawdę różnego rodzaju kursy. Możemy chodzić na konferencje, które właśnie tego Was nauczą – wszelkiego rodzaju możliwości zarabiania przez internet. Możecie poznać fascynujących ludzi, którzy w taki sposób żyją już od wielu lat i są w tym naprawdę najlepsi na świecie. No, naprawdę jest tam poziom światowy, jeśli chodzi o te wydarzenia i o ilość ludzi, którzy właśnie tam ściągają i pracują zdalnie, czy zarabiają w różny sposób, właśnie przez internet. Także warto sprawdzić to miejsce.

Cebu

12:25 Kolejne wyspy, które bym polecił – na pewno mógłbym polecić Filipiny. Niestety problem z Filipinami jest taki, że jest tam słabe połączenie z internetem. Praktycznie na większości z tych wysp – nie mówimy oczywiście o Manili, bo Manilę każdy omija szerokim łukiem. Głównie przez problemy właśnie z komunikacją. Ogromne korki. Naprawdę nic tam ciekawego nie ma. Każdy tak mówi. Więc mnie się udało złapać samolot prosto do Cebu – na wyspę Cebu, żeby tam właśnie zwiedzić okoliczne wyspy. Być może to się zmieni kiedy powstanie Starlink – zdaje się? Czyli właśnie ten projekt powszechnego internetu na całym globie. Być może to w końcu umożliwi nam pełną swobodę podróży i możliwość pracy naprawdę tam gdzie będziemy naprawdę chcieli – niezależnie od tego czy mamy zasięg 3G, LTE, WiFi, czy nie. Także myślę, że wtedy będzie wielki bum. Przede wszystkim na Filipiny, bo Filipiny są świetne dlatego, że mieszkańcy Filipin – jak wiadomo – mówią po angielsku perfekcyjnie. Więc bardzo łatwo jest się komunikować. No i też ciężko jest przebić naturę i te plaże na Filipinach. Jeśli byłby internet, to spokojnie, chętnie bym tam spędził więcej czasu pracując stamtąd. A do tego czasu, niestety, traktuję Filipiny jako miejsce głównie na odpoczynek. Na urlop.

Najtańsze miejsca

Chiang Mai

14:15 Jeśli szukacie czegoś pomiędzy, to innym miejscem bardzo popularnym wśród digital nomadów jest Chiang Mai, na północy Tajlandii. Chiang Mai jest tak naprawdę oddalone od wybrzeża, co pozwala na to, że nie jest to miejsce tak popularne wśród typowych turystów, którzy nie pracują podczas podróżowania. Przez to jest dużo, dużo tańsze. Natomiast już od – no myślę, że niecałych dziesięciu lat – Chiang Mai stało się bardzo popularne dla osób, które pracują zdalnie i prowadzą biznes przez internet. Właśnie dlatego, że tam jest bardzo tanio i bardzo łatwo się skupić właśnie na pacy. To tam były te pierwsze kolebki digital nomadów i pierwsze coworki. To tam tak naprawdę zaczął się ten cały trend. Niestety teraz mówi się, że Chiang Mai trochę już – no niektórzy mówią, że odchodzi w niepamięć, dlatego że stało się tak popularne, że niestety trafia tam już taki mainstream, czyli tak naprawdę osoby, które nie…, które jakby chcą przetestować ten tryb życia tylko na chwilę, ale tak naprawdę źle do tego podchodzą. I Chiang Mai stało się tak popularne, że niestety ciężko tam już znaleźć autentyczne miejsca i ciężko poczuć się jak w egzotycznym miejscu, bo podobnie jak w Canggu, niestety, ale mamy tam całą masę już globalnych firm takich właśnie jak Starbucks, McDonald’s i tak dalej. Także niestety – jeśli nie zobaczę tego miasta niedługo, to potem, to już będzie kolejne centrum turystyczne takich jakich jest wiele.

Siem Reap

16:28 Natomiast innym miejscem, które nadal nie jest tak bardzo popularne, a jest ekstremalnie tanie do mieszkania długoterminowego jest Siem Reap, to jest miasto w Kambodży. Nie jest to stolica. Chciałem powiedzieć, że jest to stolica, ale, ale nią nie jest. Siem Reap jest ekstremalnie tanie. Kambodża jest ekstremalnie tania, więc przez to też można pracować zdalnie. Jest to miasto bardzo popularne dla coworkersów, więc jest bardzo dużo ciekawych aktywności, które tam możecie robić. Kambodża jest fascynującym krajem do zwiedzania. Szczególnie właśnie okolice Siem Reap, dlatego że właśnie tam są ruiny Angkor Wat – tej świątyni, która jest naprawdę czymś co warto zobaczyć raz w Waszym życiu. Tak naprawdę – podobnie – jak najszybciej, bo po prostu niszczeje bardzo szybko. Tak naprawdę Angkor Wat otworzył się dla turystów dopiero kilka lat temu. Wcześniej to było miejsce całkowicie niedostępne dla przyjezdnych. Nie prowadziły tam żadne utwardzone drogi. Wcześniej, żeby tam się udać, trzeba było załatwić sobie eskortę policji i trafić tam terenówkami. W tym momencie można dostać się tam już spokojnie. Naprawdę jest tam już bardzo dobra infrastruktura. Ale z biegiem czasu, niestety ten urok tego miejsca bardzo będzie zanikał. Więc na pewno jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć jak najszybciej. I można tam spędzić więcej czasu jeśli pracujecie zdalnie. Znam wiele osób, które na przykład z plecakiem podróżowały właśnie po okolicy Kambodży, Laosu. Niedaleko jest też Birma. Warto zobaczyć Birmę. Podobnie – to jeden z krajów, który był całkowicie zamknięty dla turystów. Absolutnie tam trafiło tylko kilkaset osób w ciągu roku. Więc jest to kraj, który absolutnie nie miał styku tak naprawdę ze współczesnym światem, z rozwiniętymi… z kulturą rozwiniętych krajów. Więc naprawdę kiedy tam dotrzemy, to jest… – ja mówię czasami, że to jest takie przeciwieństwo Wietnamu – Ho Chi Minh City, bo kiedy traficie do Ho Chi Minh City, szczególnie właśnie do Sajgonu, na południe Wietnamu, to będziecie zaatakowani tak naprawdę tą ilością osób, które chcą na Was zarobić. A w Birmie jest dokładnie odwrotnie. Ci ludzie są… Ci ludzie naprawdę są ciekawi przyjezdnych. Oczywiście – też znajdziecie tam już istniejącą infrastrukturę. Natomiast nie ma tam takiego… Tej komercjalizacji, która naprawdę powoduje – przynajmniej u mnie – taki dystans, tylko jakby to jest dla nich naprawdę potrzebne. I myślę, że jeśli ta turystyka jest organizowana w sposób mądry, rozsądny, to ona powoduje naprawdę dobre zmiany w danym kraju. I wierzę że, jak na razie, to pozwala na rozwój Birmy. O odpowiedzialnym podróżowaniu na pewno będę mówił w innym odcinku.

20:11 Jeśli szukacie podobnych miejsc do spędzenia dłuższego czasu w Azji, polecam Wam społeczność Nomadlist – Nomadlist.com. Tam – jeśli wpiszecie sobie określone kryteria, na przykład Azję – zobaczycie listę krajów i miast, które warto odwiedzić. Ja też często korzystam z tej platformy, bo dzięki temu mogę zobaczyć różne specyficzne cechy danego miejsca. Czyli, na przykład: to jak szybki jest internet, to ile kosztuje takie codzienne życie typu nocleg czy jedzenie i jak wiele innych w cudzysłowie digital nomadów tam się udaje, jeżeli… Jak aktywna jest społeczność, jak dużo jest wydarzeń. Jak można, czy można rzeczywiście poznawać inne osoby, rozwijać się w takim miejscu, czy nie? Więc na pewno Wam polecam stronę Nomadlist.com. Podlinkuję ją też na stronie odcinka.

21:24 Myślę, że dzisiaj to byłoby na tyle. Dziękuję Wam za wysłuchanie kolejnego odcinka. Zachęcam do odwiedzania strony Nazdalniaku.pl, gdzie możecie przeczytać transkrypcję. A my spotykamy się już za tydzień. Słyszymy się Na Zdalniaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na użycie ciasteczek. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close