NZDL 017: Cyfrowi Nomadzi na codzień – Q&A

Odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania dot. życia jako cyfrowi nomadzi.

  • Kim są cyfrowi nomadzi?
  • Czym się najczęściej zajmują?
  • Czy mogę być cyfrowym nomadą, jeśli nie programuję?
  • Czy, mając rodzinę, ten tryb życia też może być dla mnie?
  • Ile kosztuje codzienne życie cyfrowych nomadów?
  • Ile zarabiają cyfrowi nomadzi?
  • Jak dużo czasu poświęcają pracy zdalnej?

Słuchaj podcastu na ulubionej platformie!

Transkrypcja

Cześć dzisiaj odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania związane z codziennym życiem cyfrowych nomadów.

00:09 Witaj Na Zdalniaku. Ja nazywam się Wojtek Zając, a to jest podcast o wykorzystaniu możliwości jakie daje nam praca zdalna, rozwijaniu swojej kariery oraz o mądrym podróżowaniu. Jeśli chcesz być niezależnym od tego gdzie się obecnie znajdujesz, ta audycja jest właśnie dla Ciebie.

00:35 Witam Cię w kolejnym odcinku podcastu. Nadal znajduję się w Portugalii. Nie mogę w to uwierzyć, że minął już miesiąc, od kiedy przyjechałem do Porto. I co ciekawe, akurat wczoraj udało mi się znaleźć Airbnb na spędzenie kolejnych tygodni, po wyprowadzce z tego miejsca. Czyli jeszcze mam półtora tygodnia w Porto i przenoszę się na południe, bo jednak chłodna pogoda, teraz pod koniec września, powoli daje się we znaki.

Q&A – życie digital nomads

01:14 Dzisiaj chciałem nagrać kilka odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się, kiedy jest mowa o cyfrowych nomadach. Kilka tygodni temu, na moim Instagramie Na Zdalniaku zadałem otwarte pytanie: o czym chcielibyście usłyszeć? I oprócz tego, dostałem też kilka prywatnych wiadomości z takimi pytaniami, więc zebrałem te najczęściej pojawiające się i dzisiaj o nich sobie porozmawiamy.

Na początek: Kim są cyfrowi nomadzi?

01:48 Cyfrowi nomadzi to określenie na osoby, które mówiąc ogólnie, zarabiają na życie, będąc niezależnymi od tego gdzie się znajdują. Najczęściej przy użyciu nowoczesnych technologii. To niekoniecznie musi być komputer. Bardzo często ludzie są jeszcze bardziej mobilni. Bardzo często zajmują się czy to własnym biznesem, czy jakimiś usługami korzystając z jeszcze bardziej mobilnych urządzeń – telefonów czy tabletu. Ale właśnie łączy ich to, że mogą przemieszczać się tam, gdzie chcą, na dowolnie długi czas.

Czym zajmują się najczęściej cyfrowi nomadzi?

01:35 Tutaj odsyłam Was do jednego z poprzednich odcinków, w którym poruszyłem temat najpopularniejszych zawodów. Ale mówiąc w skrócie, mogą to być albo jakieś usługi związane z IT – tu chodzi o jakąś pomoc – wirtualni asystenci, albo usługi związane z zajmowaniem się Social Media, z administracją. Są to oczywiście też wszelkiego rodzaju zawody w IT, które polegają na kontroli jakości, czy na designie, programowaniu. I mamy też ogromne możliwości, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu przez internet. Tak naprawdę każda branża realna może teraz zostać i zostaje przenoszona do internetu. Dzięki temu można prowadzić sklep internetowy, można sprzedawać różnego rodzaju cyfrowe produkty online i tak dalej. Więc naprawdę możliwości jest cały ogrom.

Czy mogę być cyfrowym nomada jeśli nie programuję?

03:46 Tak, oczywiście. Ja nie kryję się z tym, że zwykle polecam programowanie jako taki zawód, który będzie naprawdę nadal zyskiwał na popularności. Tak że niech Was nie przestraszy to, że rzeczywiście już teraz bardzo wiele osób uczy się programowania, bo tak na prawdę ten trend nadal będzie wzrastał. I w bardziej rozwiniętych krajach, już bardzo wcześnie – już na poziomie szkół podstawowych – kładzie się duży nacisk właśnie na te umiejętności techniczne. Na całą branżę i przedmioty tak zwane STEM – przedmioty techniczne, ścisłe. Warto się tego uczyć. Ale z drugiej strony, jest też coraz silniejszy ruch tak zwane no-code, który polega na tym, że powstaje cała masa narzędzi online, które pozwolą Wam na swobodne tworzenie swoich stron, czy produktów online, bez absolutnie żadnej znajomości kodowania, programowania. Tak że coraz więcej narzędzi tego typu powstaje i naprawdę coraz łatwiej wyklikać sobie wszelkiego rodzaju strony internetowe i serwisy, które pozwolą Wam na zarabianie. Więc nie jest to jedyne rozwiązanie. No i oczywiście jest też cała masa innych zawodów. Pomimo tego, że polecam programowanie, absolutnie nie jest to jedna droga i nie musicie się martwić jeśli wiecie o tym, że programowanie nie jest dla Was. Nie ma w tym też absolutnie niczego złego.

Czy mając rodzinę mogę być cyfrowym nomadą?

05:37 Oczywiście. Znam osobiście kilka rodzin, gdzie para wraz z jednym czy dwójką dzieci, zaczęła podróżować i podróżowała przez wiele miesięcy. Nawet jedni moi znajomi wyjechali na rok, w podróż dookoła świata, z ich dwójką dzieci. Więc jak najbardziej, jest to możliwe, żeby podróżować z rodziną. Szczególnie wtedy, jeśli nie zależy Wam na bardzo częstym zmienianiu miejsca. Bardzo wiele osób, które podróżuje jako cyfrowi nomadzi, zostaje w danym miejscu nawet przez co najmniej miesiąc. Czyli to bardzo upraszcza sprawy związane z organizacją przebywania w tych miejscach i pomaga też właśnie w aklimatyzacji. Oczywiście ten narzut organizacji, mając całą rodzinę i podróżując w kilka osób, powoduje że no na pewno musimy brać pod uwagę więcej rzeczy. Na pewno też wzrastają koszty z tym związane. Ale też, z drugiej strony, rozmawiając właśnie z tymi znajomymi – mam nadzieję, że uda mi się kiedyś zaprosić ich do podcastu – rozmawiając z nimi, bardzo podkreślają to – jak właśnie podróżowanie z dziećmi…, jak wspaniały wpływ miało to na dzieci. Czyli właśnie, dzięki temu że ich dzieci miały do czynienia…, że właśnie miały możliwość obcowania z innymi kulturami, miały możliwość bycia w miejscu, gdzie muszą otaczać się tym obcym językiem, poznają inne kultury, poznają inną kuchnię. Jak to wszystko wpływa i na to, że są właśnie bardziej otwarte, że bardziej chłoną świat. I to powoduje, że naprawdę bardzo szybko się rozwijają. Więc jak najbardziej, jest to możliwe – żeby też podróżować na dłuższą metę z całą swoją rodziną. Znam też przypadki takie, gdzie moi znajomi przeprowadzali się to nowego kraju i po jakimś czasie zapraszali tam swoją rodzinę- czy to rodzeństwo, czy nawet na pewien czas rodziców. Czyli takie przypadki też znam, z pierwszej ręki.

Ile kosztuje w życie jako cyfrowy nomada?

08:22 Tutaj, tak naprawdę nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. To tak jakby zapytać: jakiej długości jest szczurek? No tak się mówi. Albo: ile kosztuje samochód? Oczywiście, tak samo, jak mamy różne rodzaje osób, które pracują zdalnie – o czym będę mówił w kolejnym pytaniu – tak samo, ten tryb życia też może nieść za sobą różne koszty. I tutaj można śmiało utrzymać się w najtańszych miastach, które są właśnie znane, popularne wśród digital nomadów. Szczególnie, na przykład w Azji. Można bukować sobie miejsce w pokojach – w colivingach, na dłuższy czas, czy można po prostu wynajmować takie podstawowe pokoje, w tak zwanych bungalows, czyli takich domkach podstawowych, w Azji, w ciepłych krajach. Wtedy możecie wydawać nawet od czterdziestu złotych za dzień i mieszkać tam przez dłuższy czas, odżywiając się w lokalnych restauracjach. W Azji możecie śmiało wyżywić się jedząc „na ulicy”, czyli nie gotując samodzielnie. Można tam zapłacić nawet osiem, dziesięć złotych za pełny posiłek, za cały obiad. Szczególnie jeśli chcecie gotować samodzielnie, to też możecie wiele zaoszczędzić. Tak że ten budżet może śmiało zaczynać się już od nawet około sześciuset, ośmiuset złotych za miesiąc. Przez takie koszty – większości digital nomadów – z tego, co widziałem różnego rodzaju statystyki, badania – to najczęściej budżet osób, które podróżują mieści się w granicach, w przeliczeniu na złotówki około dwóch tysięcy złotych do czterech, pięciu tysięcy złotych. Ale to jest już taki naprawdę bardzo wygodny tryb życia, gdzie możecie podróżować po większości miast, na różnych kontynentach i dość swobodnie korzystać właśnie już z prywatnych pokoi i z takiego jedzenia, powiedzmy – bardziej zachodniego. No i oczywiście mamy też kolejny pułap – tutaj nie ma oczywiście górnej granicy. Jeśli chcemy mieszkać w drogich miastach, na przykład jak Hongkongu czy największych miastach w Stanach. Oczywiście tutaj nie będę rzucał liczbami, bo naprawdę to nie ma sensu. Budżet może być bardzo wysoki. Więc nie ma żadnej reguły, to wszystko zależy od Was. I wydaje mi się, że to jest ta kluczowa zaleta, że to właśnie Wy osobiście możecie sterować tym ile wydajecie, jaki chcecie mieć tryb życia. To wszystko zależy w stu procentach od Was. Możecie prowadzić bardzo prosty tryb życia i pracować mniej. I takie osoby też naprawdę znam. A możecie mieć wielu klientów w tym samym czasie czy poświęcać dużo czasu na budowanie swojego biznesu. I wtedy możecie naprawdę żyć w najdroższych miejscach na świecie. I nie ma żadnej absolutnie reguły.

Jakie są zarobki wśród cyfrowych nomadów?

12:12 I tutaj trochę zależy to od tego, w jaki sposób pracuje się zdanie. Oczywiście kiedy pracujecie, kiedy macie tylko takie dorywcze prace, pracujecie od zlecenia do zlecenia, no to oczywiście będzie to pewnie tylko dodatkowe źródło dochodu. I dobrze żebyście mieli jakiś inny podstawowy dochód. No chyba, że rzeczywiście jesteście w stanie mieć bardzo niskie koszty stałe. Bardzo często cyfrowi nomadzi są freelancerami, korzystają z takich serwisów jak Upwork, czy freelancer.com, gdzie mogą szukać klientów przez internet i konkurować z innymi osobami z całego świata, na podstawie swojego portfolio i swoich umiejętności. Według materiałów, które publikują właśnie serwisy typu Upwork, przedział wynagrodzeń takich freelancerów najczęściej mieści się w okolicach półtora tysiąca do trzech, czterech tysięcy dolarów. Czyli, tak – powiedzmy, do dziesięciu tysięcy złotych. Są to kwoty, które pozwolą wam się utrzymać, natomiast no ciężko tutaj mówić o jakimś oszczędzaniu, szczególnie biorąc pod uwagę to, że w większości tych hubów dla digital nomadów, coworki nawet i takie życie podróżnicze, też potrafią kosztować. I mamy też wyższy pułap osób, które pracują zdalnie. Na przykład full time albo przynajmniej na kontraktach, przez co najmniej kilka miesięcy dla danych klientów z krajów zachodnich. Czy to Zachodniej Europy, czy to na przykład ze Stanów. Tutaj najczęściej, jeśli popatrzymy sobie na ogłoszenia w internecie, to najlepiej płatne są zawody techniczne w IT, bardzo często polegające, opierające się na promowaniu. Więc tutaj taki przedział zarobków, na który możemy liczyć, jest pomiędzy osiemdziesiąt – sto, sto dwadzieścia tysięcy dolarów. Większość ogłoszeń, mniej więcej ma właśnie taki pułap wynagrodzenia na rok. Jeszcze więcej możemy zrobić, kiedy uda nam się dostać pracę bezpośrednio z jakimś klientem – pracodawcą za granicą i przez jakiś czas na przykład spróbujemy pracować w biurze, bezpośrednio do takiego pracodawcy, najlepiej w większym mieście. Bardzo wiele osób zaczyna od takiej pracy. Na przykład przeprowadza się gdzieś – załóżmy do Londynu, czy do większych miast – do Barcelony, do Berlina, czy do miast w Stanach, jeśli akurat oczywiście wizy na to pozwalają. I po kilku miesiącach, kiedy będą mieć zaufanie pracodawcy, wtedy negocjują swoje możliwości przeniesienia się i możliwości pracy zdalnej i przechodzą właśnie na tryb w pełni zdalny i utrzymują te zarobki, albo mają niewiele obniżone zarobki. Więc tutaj podobnie – w zależności od miasta, też ten pułap może być bardzo wysoki. Sto dwadzieścia, sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów i powyżej. Też w zależności od Waszego szczebla i Waszych umiejętności, ten pułap może być bardzo wysoki. No i oczywiście, kolejny pułap to są osoby, które prowadzą biznes przez internet. Tutaj podobnie, nie ma granicy górnej, chociaż niestety nie jest tak różowo. Przeważająca ilość osób, które prowadzą taki biznes przez internet, to przez bardzo, bardzo długi czas niestety musi włożyć niesamowitą ilość pracy ku temu, żeby ten biznes był po prostu rentowny. Więc tutaj też nie chcę wcale koloryzować tego scenariusza.

I kolejne pytanie z tego zakresu: jak pracują cyfrowi nomadzi?

17:18 I podobnie, tak jak w poprzednich odpowiedziach – nie ma żadnej reguły. To zależy od tego czy pracujecie part time – tylko na pół etatu, albo na poszczególne zlecenia, czy poszczególne kontrakty. Czy pracujecie na pełny etat, gdzie mniej lub więcej staracie się bazować na ilości godzin, które pracujecie, czyli sprzedajecie w cudzysłowie swój czas. Wtedy liczycie sobie stawkę godzinową, i to pozwala Wam na chociaż trochę standaryzację tego czasu pracy. Czy jesteście tak zwanymi indie hackerami – czyli osobami, które na przykład budują właśnie jakieś biznesy przez internet, sprzedają w internecie. I wtedy takie osoby starają się budować jak największą ilość tych pojedynczych nitek, pojedynczych tak zwanych income streams – czyli tych pojedynczych źródeł dochodu, żeby właśnie być jak najbardziej niezależnymi od konkretnego źródła dochodu i przez to być bardziej bezpiecznymi. Takie osoby najczęściej rzeczywiście poświęcają dużo czasu pracy, ale to jest droga, która tak naprawdę najczęściej prowadzi do tego, że w dłuższej perspektywie możemy cieszyć się budowaniem coraz większego pasywnego przechodu i na to, żeby długoterminowo właśnie cieszyć się większą ilością wolnego czasu. No bo jeśli cały czas sprzedajemy swój czas, no to ciężko żebyśmy w przyszłości mieli lepszy lewar i mieli możliwość właśnie posiadania większej ilości wolnego czasu z podobnymi zarobkami. Ale o tym też będę mówił w innych odcinkach.

19:22 Podsumowując, myślę że to są takie najczęściej pojawiające się pytania związane z byciem cyfrowym nomadą. Tak jak wspominałem wcześniej, mnie najbardziej podoba się to, że tutaj bardzo mocno możecie kierować swoim życiem, na podstawie tego, jakie wartości Wami kierują, jak chcielibyście żyć. Macie ogromną elastyczność. Możecie sterować tym gdzie chcecie żyć i jaki chcecie mieć lifestyle. Jakie chcecie mieć wydatki. To wszystko zależy tylko i wyłącznie od Was. To Wy o tym decydujecie.

20:10 Dzięki za wysłuchanie tego odcinka. Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak wygląda moje codzienne życie kiedy podróżuję – czyli praktycznie zawsze 🙂 zapraszam na mojego Instagrama Na Zdalniaku i Facebooka – fanpage Na Zdalniaku, gdzie w Stories wrzucam moje codzienne życie i decyzje, które podejmuję, czy problemy, z którymi zmagam się na co dzień. A my spotykamy się już za dwa tygodnie.

Słyszymy się Na Zdalniaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na użycie ciasteczek. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close